Basın Açıklamaları

25/06/2021

GYİAD’ın 18. dönem başkanı Fuat Pamukçu oldu

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği, 24 Haziran’da 18. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı yaptı. Yeni yönetim kurulunun da seçildiği toplantıda GYİAD’ın 18. dönem Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanı Fuat Pamukçu oldu. 2009 yılından beri GYİAD üyesi olan Pamukçu, 17. dönemde başkanlığı Yiğit Savcı’dan devralarak göreve gelmişti. 24 Haziran itibariyle ikinci kez başkan seçilen Pamukçu, önceki dönemlerde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Üye İlişkileri Eş Başkanlığı görevlerinde bulunmuş; GYİAD’ın Dijital Çalışma Grubu başkanı olarak çok sayıda etkinlik ve konferans gerçekleştirmişti.

25/04/2021

GYİAD’ın ABD Başkanı Biden’ın soykırım ifadesini kullanmasına karşı açıklaması

GYİAD olarak, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin politik bir söylemle sözde soykırım ifadesini kullanmasını esefle karşılıyor ve reddediyoruz. Tarihsel ve Uluslararası hukuk açısından geçerliliği olmayan bu gerçek dışı, politik temelli ve dayanaksız ifadeyi şiddetle kınıyoruz. Açıklamada ortaya atılan sözde “soykırım” iddiası uluslararası hukukun talep ettiği dayanaklardan ve bilimsel kanıtlardan yoksundur. Farklı kökene sahip Türk ve Ermeni halkları, yüzyıllardır kardeşçe yaşamaktadırlar. Tarihi olaylar tarihçiler tarafından araştırılmalı, gerçekler siyasi konjonktürün çıkarları tarafından “sözlerle” belirlenmemelidir. Üçüncü bir ülke olarak ABD'nin kimseye yarar sağlamayacak bu anlamsız çıkışını siyasi ve diplomatik açıdan doğru bulmak mümkün değildir. İçerisinde bulunduğumuz bölgedeki diplomatik hassasiyetler dikkate alınmalı, tarih uzmanlar ve araştırmacılar tarafından değerlendirilmeli, ABD yönetimi, toplumlar arasında diyalog yoluyla ele alınması gereken konularla ilgili tavrını yeniden gözden geçirmelidir.

20/03/2021

GYİAD'ın İstanbul Sözleşmesi ile ilgili gelişmelere ilişkin açıklaması

Tam adıyla “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Sözleşmesi”, bilinen adıyla “İstanbul Sözleşmesi”, 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da gerçekleşen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nde kabul edildi. Türkiye de dahil olmak üzere 46 ülkenin imzasının yer aldığı sözleşmeyi ilk onaylayan ülke olarak, bugün alınan sözleşmenin feshi kararını, derin bir üzüntüyle karşılıyoruz.

03/03/2021

GYİAD’dan öğretmenlere yönelik kılavuz bir çalışma: Sürdürülebilir Eğitim ve Dijital Yetkinlik Programı

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği, proje paydaşı Bilişim Garajı iş birliğiyle, eğitim ve istihdam alanında iki aşamalı bir dijital yetkinlik projesi hayata geçiriyor. GYİAD Eğitim Çalışma Grubu, Türkiye’nin geleceğine katkı sağlayacak projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Grup, Türkiye’de sürdürebilir kalkınma ve eğitime ölçülebilir somut katkı yaratmak amacıyla, öğretmenlere yönelik iki aşamalı bir eğitim için düğmeye bastı.

03/02/2021

GYİAD’ın Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan gelişmeler üzerine olan açıklaması

Ülkemizi geleceğe taşıyacak bakış açısı özgürlüğün, laiklik kavramının ve demokrasinin, toplumumuz için vazgeçilmez olduğudur. Türk gençliğinin potansiyelini ortaya çıkarmanın ancak iyi eğitimli, doğru yeteneklere sahip, dünya ve ülkesi ile bağlantılı, sadece iş sahibi değil iyi iş sahibi ve mutlu gençleri topluma kazandırmakla mümkün olduğuna inanan bir sivil toplum örgütü olarak, gençliğin potansiyelinin Türkiye'nin potansiyeli olduğuna inanıyoruz. GYİAD olarak girişimcilik, dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve eğitim alanlarındaki çalışmalarımızla ve beyin göçünün önüne geçme hedefimizle, Türkiye'de genç istihdamın artırılması adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz dönemde barışa, uzlaşmaya ve birleştirmeye odaklı bir yaklaşımla, herkesin sağduyu ile hareket etmesini ümit ve temenni ediyoruz.

02/02/2021

GYİAD: “Türkiye, akıllı tarım ve teknoloji ile fark yaratabilir”

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD), Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan zorlu sürecin ardından dünyanın, iklim değişikliği ve gıda güvenliği problemleriyle karşı karşıya kalabileceği gerçeğine dikkat çekiyor.  GYİAD, önemi her geçen gün daha da artan tarımsal faaliyetler konusunda verimliliği artırmak ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamak amacıyla, teknoloji ve bilgiye dayalı bir proje olan ‘Akıllı Tarım Teknolojileri Online Eğitimi'ni hayata geçiriyor. GYİAD Tarım ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu'nun ilk projesi olan ve tamamen ücretsiz sunulan eğitim, tarıma dayalı bir bilgi teknoloji şirketi Doktar iş birliği ile gerçekleştiriliyor.

04/06/2020

Çevresel sorunlarla mücadele insanlığın ortak geleceğini belirleyecek

21’inci yüzyılda insanlığın en fazla odaklanması gereken küresel sorunların başında iklim değişikliği geliyor. Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği’nin (GYİAD), iklim değişikliğini odağına alacak faaliyetler gerçekleştirmek üzere kurduğu “İklim Değişikliği, Çevre ve Sürdürebilirlik Çalışma Grubu” ilk etkinliğini gerçekleştirdi. GYİAD İklim Değişikliği Danışmanı Prof. Dr. Levent Kurnaz’ın katılımıyla düzenlenen "İş İşten Geçmeden: İklim Değişikliğinin Dünü, Bugünü ve Yarını" başlıklı online etkinlikte düzenlenen anket de iklim değişikliğine ait önemli konu başlıklarını öne çıkardı.

28/05/2020

Salgın sonrası normale dönüş 6-12 ay içinde

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD), üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği ve salgının psikolojik-sosyal etkilerini masaya yatıran anket sonuçlarını açıkladı. Ankete katılanların büyük çoğunluğunun (%46,2) gündelik hayatın 6-12 ay içinde normale döneceğini düşündüğünü ortaya koyan anket sonuçlarında bir diğer öne çıkan sonuç ise katılımcıların %69,2’sinin alınan tedbirler kapsamında uzaktan çalışmaya başladığı oldu.

27/04/2020

Alınan Ekonomik Önlemler Genişletilmeli

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomi faaliyetlerini, iş dünyasını, girişimcileri ve çalışanları etkilemeye devam ediyor. Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD), üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği ve salgının ekonomik etkilerini masaya yatıran anket sonuçlarını açıkladı. Genç iş dünyasının güncel taleplerini ortaya koyan anket sonuçlarında, alınan ekonomik önemlerin genişletilmesi gerektiği görüşü öne çıktı.

19/03/2020

Kapsamlı ve Özellikli Hazırlanmış Bir Destek Paketi ama B ve C Planları Hazır Olmalı

GYİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Pamukçu, açıklanan "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketine ilişkin, "Cumhurbaşkanımızın açıkladığı kapsamlı önlemler paketi birinci aşamadaki ihtiyaçları karşılar nitelikte, ancak salgının daha da artması ve yarım veya tam karantinaya dönüşmesi halinde B ve C planları da hazır olmalı” açıklamasında bulundu.

10/01/2020

Beklemede olan yatırımlar 2020’de devreye sokulacak

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD), üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği 2020 Yılı Beklentileri Anketi sonucunu açıkladı. Ankete göre, dünya ekonomisinde büyümenin yavaşlaması beklenirken Türkiye ekonomisinin yüzde 2-3 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Katılımcılara göre 2020’de en büyük risk ise hayat pahalılığı ve işsizlik.

09/12/2019

GYİAD, eğitim ve istihdam projelerini liderlerle paylaştı

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD), eğitim ve istihdam alanında hayata geçirmeyi planladığı projeleri Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na sundu. GYİAD Başkanı Fuat Pamukçu liderliğindeki GYİAD heyetinin katıldığı görüşmelerde öğretmenlere yönelik olarak tasarlanan “Girişimcilik Eğitimi”nin yanı sıra “Meslek liselerinin dönüşümü” ve “Bilgi Teknolojileri Genç İstihdam” projesi gibi ülkemizin eğitimi ve istihdamına katkıda bulunacak çalışmalar paylaşıldı.