“Vize serbestisinde, AB Türkiye’nin çabasına duyarsız kalmamalı”

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) Başkanı Yiğit Savcı, Türkiye’nin Vize Serbestisi Anlaşması’nın gerçekleşebilmesi için tamamlaması gereken 72 kriteri yerine getirmesinin önemine dikkat çekti. Anlaşma için başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere Türkiye’de ilgili kurumların yoğun bir çaba harcadığını belirten Savcı, “Bu aşamadan sonra AB makamlarının tutumu belirleyici olacak. Kendilerinin Türkiye’nin yapıcı yaklaşımına duyarsız kalmayacağına inanıyoruz” dedi. 

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) Başkanı Yiğit Savcı, “Vize Serbestisi Anlaşması”nı gerçekleştirmek için öngörülen kriterlerin tamamlanarak AB makamlarına iletilmesine yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen bölgesi içinde serbest dolaşım hakkına sahip olmasını sağlayacak anlaşma için, başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili makamların yoğun bir çaba gösterdiğine değinen Savcı, genç iş dünyası olarak, bu çabanın sonucunda 72 kriterin tamamlanmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

GYİAD’ın Türkiye’nin en büyük ihracat partneri AB ile ilişkilerin geliştirilmesini ilke edinen ve bunu tüzüğü ile de düzenleyen bir sivil toplum kuruluşu olduğunu anımsatan Yiğit Savcı, “Bu doğrultuda, Almanya, Fransa ve Belçika Büyükelçileri ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, başta vize serbestisi olmak üzere çeşitli konuları değerlendirmiştik. Ziyaretlerimizde, ekonomi ve ticarete odaklanılması gerektiğini, bunun için de vize uygulamasının kaldırılmasının ve gümrük birliği anlaşmasının güncellenmesinin çok önemli adımlar olacağını belirtmiştik. Bu sayede hem AB’de hem de Türkiye’de ekonomi büyürken, istihdama da ciddi katkı sağlanacak. Ayrıca, bu olumlu adımlar Türkiye’nin AB’ye tam üye olma arzusunu güçlendireceği gibi, eğitimden sosyal yaşama kadar birçok alanda da olumlu etkileri beraberinde getirecek” dedi.

Bu aşamadan itibaren AB makamlarının tutumunun belirleyici olacağını söyleyen Savcı, “Kendilerinin Türkiye’nin yapıcı yaklaşımına duyarsız kalmayacağına inanıyoruz. Konuyu gündemde tutmak ve genç iş dünyasının sesini büyükelçiler aracılığı ile AB’ye duyurmak adına, hem Türkiye’deki AB kökenli şirketlerin CEO’ları hem de AB ülkelerindeki genç iş örgütleri ile temaslarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu