'Siber Güvenlik' hukuku anlatıldı / Şafak Herdem

Şafak Herdem

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Üniversitesi Öğrenci Toplulukları tarafından düzenlenen konuşmacılığını Savunma Sanayi ve Güvenlik Hukuku Uzmanı Şafak Herdem ve Siber Güvenlik Uzmanı Burak Çifter tarafından, 'Anayurt ve Siber Güvenlik Hukuku' konferansı düzenlendi.

Savunma Sanayi ve Güvenlik Hukuku Uzmanı Şafak Herdem, bu konuda farkındalığın kamuda, özelde, toplumun her kesiminde ortaya çıkmasının çok önemli olduğunu belirtti. Bilgi çağında ve ekonominin artık suçların anonim olduğu bir dönemde olunduğunu hatırlatan Herdem, bu suçların artık satın alınabildiğini, terörlerin bu suçlar üzerinden finanse edilip yürütülebildiğini söyledi. 

Kişiye gelen e-postanın gerçekten kendi bankasından mı veya doğru yerden gelip gelmediğini bilmesinin önemini vurgulayan Herdem, "Bilmediği veya sahte yazılımlar kullanmaması, düzenli olarak güncelleme yapması ve kendisinin ihtiyacından fazla bir bilgiyi paylaşmaması lazım. Çünkü bilgiyi veren sizsiniz. Bilgiyi verdiğiniz mecraların, o yazılımların sahipleri başkaları ve siz oralarda oluşturulan gizlilik politikalarına uymak zorundasınız. Şirketler kendi politikalarını koyuyorlar. Dolayısıyla bilgi ne kadar çoksa siber alanda suç potansiyeli o kadar çok artıyor" dedi.

Burak Çifter, gelişmiş siber tehditleri, ülke seviyesinde saldırıları, kompleks siber saldırıları, casus yazılımların sistemlere nasıl yerleştiğini ve birkaç örnekle de ülkeler arası siber savaşta neler gerçekleştiği hakkında bilgi verdi. Siber güvenliğin milli güvenlik sorunu haline gelmeye başladığını aktaran Çifter, bu çerçevede siber güvenliğin ve anayurt güvenliğinin iç içe geçmiş durumda olduğunu ifade etti. Çifter, yaşadığımız konvansiyonel tehditlerin siber güvenlikle de bir arada olduğunu, bununla ilgili hukuki hem milli hem uluslararası anlamda mevzuatta yaşanan sorunlar, düzenlemeler konusunda katılımcıları bilgilendirdi.