Pragma Kurumsal Finansman / Kerim Kotan

Kuveyt’li Global Investment House ile Türkiye’nin lider spor giyim ve malzeme perakendecisi Olgarlar A.Ş. arasındaki ortaklığın yapılmasını sağlayan YK üyelerimizden Kerim Kotan (Pragma) oldu ve basına yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

Pragma Kurumsal Finansman / Kerim Kotan

 
“Global Capital Management Şirket’in vizyonu ve stratejisini anlayan potansiyel yatırımcı olarak ve katma değerini ve ortaklık kapsamında sağlayacağı faydaları diper adaylara nazaran daha açık ve net masaya koyarak ön plana çıktı. Başlangıçtan beri var olan karşılıklı güven ortamı, her iki taraf için de tatmin edici bir işlemin hızlı bir şekilde tamamlanmasına imkân verdi. Yabancı yatırımcının Türk şirketlerine orta ve uzun vadeli ilgisi 2015 yılında da finansal piyasalardaki tüm volatiliye, seçim öncesi belirsizliği ve jeopolitik tansiyona rağmen hız kesmedi. Pragma lider bitirdiği 2014 yılından sonra da 2015 yılına en hızlı başlayan kurum oldu. Pragma olarak 2005 yılından bu yana toplam büyüklüğü 5 milyar doların üzerinde 65 işlem tamamladıklarını vurgulayan Kerim Kotan, “2008 yılı başından beri tamamlanmış 54 M&A işimizle sektörde açık ara öndeyiz. 2014’te yürüttüğümüz projelerin 8’ini başarıyla sonuçlandırarak ve 2015 yılının da daha ilk 3 ayı dolmadan 3 işlem kapıyarak bu senede de liderliğimizi devam ettiriyoruz”. dedi
 
1989 yılında, spor ürünleri perakendecisi olarak kurulan SPX, hâlihazırda Türkiye spor ve lifestyle ürünleri sektöründe bireysel spor, lifestyle ve outdoor ürünleri alanlarında perakendecilik ve münhasır dağıtıcılık yapmaktadır. Şirket’in perakende kanalında, çeşitli spor kategorilerinde giyim ve malzeme ürünleri satışı yapan 22 SPX mağazası, çok markalı ayakkabı perakendesi alanında faaliyet gösteren altı adet Vault mağazası, bir Quiksilver mağazası ve bir online mağazası ile faaliyet göstermektedir. Dağıtım kanalında ise Şirket, başta Salomon, Merrell, Quiksilver, Billabong, Babolat, Rossignol ve Burton olmak üzere 30 global markanın münhasır temsilciliğini ve dağıtımını yapmaktadır. Olgar Grup’un cirosu 2011 ve 2014 yılları arasında, ABD Doları bazında yıllık %14 büyüme kaydetmiştir.Türkiye spor ürünleri perakende piyasasının büyüklüğü yaklaşık olarak 1 milyar ABD$ seviyelerindedir ve önümüzdeki beş yıl boyunca ABD$ bazında, yıllık ortalama %10 büyüme kaydedeceği öngörülmektedir. Bu büyümenin ana sebepleri olarak artan hane halkı geliri, Türk toplumunun sağlıklı hayata ve buna bağlı olarak spor aktivitelerine artan ilgisi ve ülkenin elverişli demografik yapısı öne çıkmaktadır.
 
Global Investment House’ın yaptığı bu yatırım, Türkiye’deki pazar payını arttırmasına, yeni markaların dağıtım operasyonlarının sisteme katılmasına ve önemli Avrupa ve Orta Doğu piyasalarına giriş sağlamasına önayak olacak ve SPX’in büyüme planlarını destekleyecektir. Olgar Grup perakende kanalında SPX, Vault, Routefield (SPX’in kendi günlük giyim markası) ve Quiksilver mağazaları açarak büyümeyi planlamaktadır. Dağıtım kanalında ise hâlihazırda münhasır distribütörlüğü yapılan markaların cirolarının organik olarak büyütülmesi ve Dünya’nın önde gelen diğer spor ve lifestyle markalarının münhasır dağıtım haklarının alınması yolu ile büyüme sağlanması planlanmaktadır
 
Global Capital Management yönetici ortaklarından ve Türkiye’deki özel sermaye yatırımları faaliyetlerinin başkanı olan İhsan Sancay şunları belirtti: “Global Capital Management’ın yatırımlarının odağı büyüyen şirketlere yöneliktir. Bu yatırım bize alanında benzersiz bir şirketin, büyüme planlarını ve potansiyelini desteklemek adına mükemmel bir fırsat sunmaktadır. SPX’in başarı hikâyesinin arkasındaki yetenekli ve hırslı yönetim kadrosu, sağlam finansal ve operasyonel performansı bizleri oldukça etkiledi. Sektörün büyük bir değişim başlangıcının eşiğinde ve SPX’in sektördeki bu büyümeden faydalanmak üzere güçlü bir konumda olduğunu düşünüyoruz. Şirket için çok önemli operasyonel ve coğrafi genişleme potansiyeli olduğunu görüyor ve sektörün uzun vadedeki potansiyeline inanıyoruz; Bu bağlamda SPK’deki hırslı ve başarılı ortaklarımız ile Şirket’in büyümesine ve geleceğine yatırım yapmak için beraber çalışma konusunda kararlıyız.
 
Ek 1 için tıklayınız.
Ek 2 için tıklayınız.