Organize perakende piyasasının yenilikçi çözümleri / Av. V. Reşat Moral - Moral Hukuk Bürosu

Günümüz piyasa dinamikleri, oyuncularını inovasyon odaklı projeler gerçekleştirmeye itmektedir. Bu yenilikçi yaklaşımlara örnek olarak “Pop-Up Mağazacılık” anlayışı gösterilebilir.

Pop-Up mağazacılık

Günümüz piyasasının ihtiyaçlarını belki de en iyi yansıtan perakendecilik yaklaşımı Pop-Up mağazalardır. Uzun bir süredir pazarlama literatüründe bulunan Pop-Up mağazalar, uygun ve işlek noktalarda kurulan geçici satış mağazalarıdır. Tanınmış markaların dönemlik kurulan indirimli çadırları bu akımın en bilindik örnekleridir. Ancak Pop-Up mağaza yalnızca marka değeri yüksek ürünlerin ucuza satıldığı bir çadırdan çok daha fazlasıdır.

Pop-Up mağazaların birçok olumlu yönü bulunmaktadır. Pop-Up mağazalar sayesinde;

- Yeni mağaza açmayı planlayan perakendeciler, planladıkları mağazanın konumunun uygunluğunu ağır kira sözleşmeleri imzalamadan, AVM yatırımcısına karşı yüklü taahhütlerde bulunmak zorunda kalmadan, kısacası çok daha kabul edilir riskler alarak test edebilmektedir.

- Yalnızca elektronik ortamda ticaretini sürdüren perakendeciler, mevcut ve müstakbel müşteri kitlesi ile fiziki ortamda buluşabilmektedir.

- Marka değeri yüksek perakendeciler stok fazlası olduğunda, bu ürünleri mevcut mağazasının tüketici üzerindeki fiyat ve kalite algısını zedelemeden, bir “outlet” aracılığı ile satabilmektedir.

- Perakendeciler, piyasa geçmişleri az ya da çok olsun, yeni ürünlerinin satış potansiyellerini, farklı pazarlarda büyük riskler almadan test edebilmektedirler.

- Perakendeciler, niş sayılan ürünlerini seçilmiş müşteri kitleleri üzerinde deneyebilmektedirler.

- Tüketicilerin alım taleplerinin arttığı özel günlerde (Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü vs.) yükselen müşteri talebi, konsept tasarlanmış Pop-Up mağazaları ile karşılanabilmektedir.

Pop-Up mağazalar yatırım plan ve projelerinin gerçekçi inşa edilebilmesi için, tüketicinin nabzının makul yatırım miktarları ile kolayca tutulabildiği, kârlı enstrümanlardır. Bu tip geçici mağazalar da aynı kendileri gibi özgün sözleşme tipleri aracılığıyla mevcut perakende piyasasına entegre olabilmektedirler.

dünya.com sitesinden alınmıştır.