Kitap İndeksi / Alper Almelek

17 Mart 2015 itibariyle Almelek Kitap İndeksi, Sabancı Üniversitesi'nin Bilgi İşlem Merkezinde bulunan veritabanı kaynaklar listesine dahil edilmiştir!!

 
Sabancı Üniversitesi’nin tüm öğretim üyeleri ve öğrencileri Almelek Kitap İndeksi’nden de araştırmalarında/ödevlerinde faydalanabileceklerdir. 
 
Üyelerimizden Alper Almelek’in kurmuş olduğu Almelek Kitap İndeksi (www.kitapindeksi.com) kendisinin bir sosyal girişimcilik projesi ve Almelek Matbaa Mürekkepleri Boya San. ve Tic. A.Ş.’nin bir kültür hizmetidir. Kitap İndeksi içerdiği yaklaşık 400 yazarın 1050 eserinde 160 bin benzersiz ve toplamda yaklaşık 500 bin sözcük içinde anahtar sözcük arama yapmakta ve araştırmacılara zaman kazandırmayı amaçlamaktadır. 
 
Tüm bu sözcükler arşivistler tarafından her kitap tek tek dikkatlice okunarak sisteme geçirilmiştir. Arama kutusuna bir sözcük yazıldığında o sözcüğün geçtiği her kitap sözcüğün geçtiği sayfa numaralarıyla ve künyesiyle araştırmacının karşısına çıkmaktadır. Sonrasında araştırmacının ilgili kitaplara fiziken ulaşıp belirtilen sayfalara bakarak aradığı bilgiye daha çabuk ulaşması sağlanmaktadır. Almelek Kitap İndeksi’ne herkes GÖNÜLLÜ ARŞİVİST olarak katılıp kendi ilgi alanlarında okudukları kitapları arşivleyebilirler ve ‘akıllı’ sözcük hazinesini büyütebilirler.