Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi

20.11.2017
TÜSİAD’ın işbirliği ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın desteği ile Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından geliştirilen “Kadına Yönelik Aile içi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi” konulu panelimizde Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Sayın Meltem Ağduk, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Sayın Sevda Alkan, Garanti Bankası Sayın Tuğçe Kayaalp Yeşilyurt, Yeşim Tekstil Sayın Dilek Cesur ve Organik Kimya Sayın Asuman Yorulmaz üyelerimiz ve misafirlerimiz ile uygulama örneklerini paylaştılar.

GYİAD


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


GYİAD

Değerli Üyemiz,

TÜSİAD’ın işbirliği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın desteği ile Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından geliştirilen “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi”  2016 ve 2017 yıllarında 36 firma tarafından uygulamaya geçirilmiştir.

Aile içi şiddet en başta bir insan hakkı ihlalidir; bunun yanı sıra kadının çalışma yaşamına erişimine ve üretkenliğine zarar verici etkiye sahiptir. UNDP raporuna göre, şiddetin ekonomik maliyeti; kadınların sağlık, eğitim ve toplumsal hayata katılımının olumsuz etkilenmesinin yanı sıra sağlık ve adalet hizmetleri, üretkenlik kaybı, potansiyel ücret kaybı alanlarında da karşımıza çıkmaktadır.

Bu rehber işyerlerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla kadına yönelik şiddete hoşgörü göstermeyen bir iş kültürünün geliştirilmesinde şirketlere yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.  Rehber kadınların geçmişte veya bugün yakın ilişkide maruz kaldıkları şiddete ve bu şiddetin işe ve işyerine etkisine odaklanmıştır.

Rehber kadına yönelik şiddetin bir insan hakları ihlali olmasının yanı sıra kadınların ekonomiye etkin katılımını ve çalışma ortamını olumsuz etkileyen bir sorun olduğunu olgusundan hareket etmektedir.  Dolayısıyla kadına karşı şiddet, şirketleri yalnızca dolaylı olarak etkileyen toplumsal bir sorun değil, aynı zamanda doğrudan etkileyen bir işve işyeri sorunudur.
 
GYİAD Kadın Çalışma Grubu olarak bu rehberin tanıtımını ve uygulama örneklerini paylaşacağımız panelimizde sizleri aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Program:

08.00 - 09.00 Kahvaltı
09.00 – 09.30 Açılış Konuşmaları

 • Meltem Ağduk, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Cinsiyet Çalışmaları Koordinatörü 
 • Sevda Alkan, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu 

09.30- 11.00 Panel: İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi Uygulaması

Moderatör:

 • Meltem Ağduk, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Cinsiyet Çalışmaları Koordinatörü 

Panelistler:

 • Organik Kimya: Asuman Yorulmaz, İnsan Kaynakları Direktörü
 • Garanti Bankası: Tuğçe Kayaalp Yeşilyurt, İk Planlama Ve İşveren Marka Yönetimi Yöneticisi
 • Yeşim Tekstil: Dilek Cesur, Kurumsal İletişim Müdürü

  Tarih      : 20 Kasım 2017
  Yer         : Avangarte Hotel
  Adres    : Büyükdere Caddesi No: 161, Zincirlikuyu – Levent 34394 İstanbul


Katılım ücreti 150 TL’dir. Ödemenizi Derneğimizi arayarak (Tel: 0212 356 94 06) kredi kartı ile ya da aşağıda yer alan GYİAD banka hesabına aktarabilirsiniz.

Banka Bilgileri
Denizbank / Nispetiye Şube / Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği Hesabı
Şube Kodu: 1755 - Hesap No: 60104036-351
IBAN No TL: TR64 0013 4000 0601 0403 6000 01
 
GYİAD Kadın Çalışma Grubumuza göstermiş olduğunuz ilgi ve desteğiniz için teşekkür ederim.


Saygılarımla,

İlkay Demirdağ
Başkan Yardımcısı ve Kadın Çalışma Grubu Başkanı
GYİAD