Bizden Sohbetler 6 / Günümüzde Sanat

27.10.2016

28/10/2016


Üye İlişkileri Komitesi, 6.Bizden Sohbetler Yemeği, Komite Üyelerini Bilgilendirme Raporu
 
27/10/2016 Perşembe akşamı, "Bizden Sohbetler Formatlı" sohbet yemeklerinin altıncısı, "Günümüzde Sanat"  konusuyla, İstanbul Modern Müzesinde gerçekleştirilmiştir.

Bu yemeğe 12 üyemiz ve 1 üye eşi katılacağını teyit etmiş. İçlerinden bir üyemiz gün içinde mazeret bildirip gelemeyeceğini bildirmiştir. Genel Merkez kadrosu ve konuşmacılarla birlikte toplam katılımcı sayısı 16 olarak gerçekleşmiştir.
 
Toplantıya katılan üyelerin listesi aşağıdadır;

 • YİĞİT SAVCI – GYİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • FUAT PAMUKÇU – GYİAD Yönetim Kurulu Üyesi
 • HÜSEYİN SERKAN ULUÇ – GYİAD Denetim Kurulu Üyesi, Üye İlişkileri Komitesi Eş Başkanı
 • EDA ERGENE – GYİAD Üye İlişkileri Komitesi Eş Başkanı
 • BUSE PINAR KAÇAR – GYİAD Sosyal İlişkiler Komitesi Eş Başkanı
 • İREM PEHLİVANOĞLU – GYİAD Ticari İlişkiler Komitesi Eş Başkanı
 • NECMETTİN CENK SAYBER –  Fahri Üye
 • SEREN PEHLİVANOĞLU – Üye
 • GÜLŞAH GÜRKAN – Üye
 • DİLEK İNAN – Üye
 • İSMAİL NURİ ELKOCA – Üye
 • EBRU SAVCI – Üye Eşi
 • SELEN SARIOĞLU – Konuk Konuşmacı ART BASEL Türkiye
 • ELİF BAYOĞLU ERDEM – Konuk Konuşmacı SOTHEBY’S Türkiye
 • SİNEM SONUVAR – GYİAD Genel Koordinatörü
 • AYŞEN ALKA – GYİAD Operasyon Yöneticisi

Toplantı İçerik Özeti

Tüm konuklar, saat 18.30 itibariyle toplanmaya başlamış ve planlandığı gibi saat 19.00’da , rehber eşliğinde "Sanatçı ve Zamanı" sergisinin gezilmesine başlanmıştır. Bu gezi sırasında rehberin verdiği bilgiler doğrultusunda Türk Sanatına değişik zamanlarda eserler vermiş birçok sanatçının birbirinden farklı tekniklerle yapmış oldukları eserler hakkında bilgi alınmıştır. Bir saat süren gezinin sonrasında akşam yemeğine geçilmiştir.
Akşam yemeğine, konuk konuşmacılarımız ART BASEL Türkiye’den Selen Sarıoğlu ve SOTHEBY’S Türkiye’den Elif Bayoğlu Erdem dahil olmuşlardır. Toplantı, sırasıyla Üye İlişkileri Komitesi Eş Başkanı Eda Ergene’nin ve Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Pamukçu’nun konuşmalarıyla açılmış daha sonra sofradaki tüm konuklar kısaca kendilerini tanıtmışlardır.

Konuk konuşmacıların, spontane bir şekilde başlattığı Sanat sohbetinde ; Dünya’da geçmişteki ve bugünkü genel sanat eğilimleri, Türkiye’nin genel sanat tarihi ve gelişimi , müzayede ve galerilerin genel durumları ve çalışma şekilleri, sanat koleksiyonerliği hakkında genel yaklaşım ve disiplinler, Dünya’daki ve Türkiye’deki koleksiyonerlerin temel farklılıkları, yatırım amaçlı yaklaşımlarda Dünya’daki genel eğilimler ve zaman içindeki değişimler, başlangıç seviyesindeki koleksiyonerlik için genel tavsiyeler, konjonktürel akımlar ve manipülatif örneklemeler, genç sanatçılar ve sorunları , sanatın geleceği ve dünyadaki çeşitli farklı üretimler üzerine konuşmalar olmuştur.

Üyelerin de sorularıyla yön vererek katkı sağladığı toplantıda tüm katılımcılar toplantının sonuna kadar kalmış ve erken kalkma eğilimi göstermemiştir. Karşılıklı kartvizit ve kontakt bilgilerinin paylaşımı sonrasında yemek sona ermiştir.

Eş Başkanların Kanaati
Geçmiş organizasyonlara ve içeriklerine bakılarak, GYİAD bünyesinde bugüne dek sanatla ilgili pek fazla faaliyetin yapılmadığı görülerek bu organizasyonun yapılma fikri oluşmuştur ve yapılmasına karar verilmiştir.

Bu karara varılırken, GYİAD üyelerinin sadece iş hayatına yönelik değil, sosyal ve kültürel alanlarda da donanım sahibi olması gerektiği inancı ana motivasyon kaynağı ve çıkış noktası olmuştur.

Bu çerçevede amaçlarından birisi, çağdaş, genç, Türk işadamı, işkadını ve yöneticilerinin hem kişisel gelişimlerini hem de bu gelişimin topluma olumlu yansımalarını desteklemek olan derneğimizin sanatla ilgili bir organizasyon yapmış olması, bundan sonra atılacak adımlara, ışık tutması açısından önem arz etmektedir.

Gerek mekan seçimi, gerek konukların seçkin ve donanımlı kişiler olması, gerekse de bizler gibi genç kuşaktan olmalarının çok isabetli tercihler olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda son derece nezih bir ortamda, konuklar ve konuşmacılar arasındaki iletişimin yüksek olduğu bir toplantı gerçekleştiği düşünülmektedir.

Katılımcıların, enerjisi ve heyecanı böyle bir organizasyona ihtiyaç olduğunu açık bir şekilde ortaya koymuştur. Tüm katılımcılar memnuniyetlerini bire bir ifade etmişlerdir.

CRM mantığıyla, katılımcı profili incelendiğinde, her özel konuyla ilgili GYİAD üyelerinin aramızda olduğu gerçeği bir kere daha görülmüş olup bu bağlamda her niş veya dokunulmamış konuya dair düzenlenecek  muhtemel organizasyonların, pasif gözüken GYİAD üyelerinin akümile edilerek sisteme tekrar entegre edilmesine katkı sağlayacağı  düşünülmüştür.

Genel olarak icra edilen bu "Bizden Sohbetler" formatının başarılı olduğu, farklı konu ve konuklarla, sık ve hantal olmayan organizasyonlarla, üyelerin hem kişisel gelişimlerine, hem de birbirleriyle olan ilişkilerine katkı sağladığı düşünülmektedir.

Saygılarımızla,
Eda Ergene & Hüseyin Serkan Uluç
GYİAD Üye İlişkileri Eş Başkanları

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GYİAD Üye İlişkileri Komitesi 
olarak düzenli olarak organize ettiğimiz, "Bizden Sohbetler" toplantılarının bir yenisini daha ‘’Günümüzde Sanat‘’ konusuyla 27 Ekim 2016 Perşembe akşamı İstanbul Modern Müzesinde saat 18:30'da gerçekleştireceğiz. 

Rehber eşliğinde ‘’Sanatçı ve Zamanı‘’ sergisinin gezimi sonrasında; Sanat danışmanları Art Basel Türkiye’den Selen Sarıoğlu ve Sotheby's Türkiye’den Elif Bayoğlu Erdem'i konuk edeceğimiz akşam yemeğinde siz değerli üyemizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız. 

Organizasyonun katılım ücreti akşam yemeği dahil 200 TL’dir.

Program
18:30   Buluşma
19:00   Rehber eşliğinde sergi gezimi
20:00   Restoran IM'de konuşmacı konuklar eşliğinde akşam yemeği

Tarih    :27 Ekim 2016 Perşembe
Yer      : İstanbul Modern - Meclis-i Mebusan Caddesi, Liman İşletmeleri Sahası, Antrepo 4, Karaköy/İstanbul

Katılım teyidinizi Dernek Merkezimize (Tel: 0212 356 94 06) iletmenizi rica ederiz.


Sevgi ve Saygılarımızla,

GYİAD Üye İlişkileri Komitesi Eş Başkanları
Eda Ergene & Hüseyin Serkan Uluç