Big Chefs ‘barış’ için Diyarbakır’da / Saruhan Tan

Diyarbakırlı Gamze Cizreli ve Saruhan Tan’ın ortak olduğu Big Chefs, en büyük şubesini Diyarbakır’da açtı. Ortaklar barış sürecine katkıda bulunmak istiyor.

Big Chefs ‘barış’ için Diyarbakır’da / Saruhan Tan

 

Big Chefs’in 2007’de Ankara’da başlayan yolculuğu Diyarbakır’a ulaştı. Diyarbakırlı olan Gamze Cizreli ve Saruhan Tan’ın ortak olduğu Big Chefs, 23. ve en büyük şubesini Diyarbakır’da açtı.

Diyarbakırlı iş kadını Filiz Bedirhanoğlu’nun da ortak olduğu şube 110 Diyarbakırlı’ya istihdam sağladı. 4 dönüm arazide 3.5 milyon lira yakın yatırımla kurulan 1.200 mekrekare kapalı alana sahip Big Chefs, Diyarbakır’da kuru patlıcan dolması, Sütlü Nuriye, Derik Zeytini Salatası gibi yöresel yemekler de menüye dahil edildi.

Yatırımla adım attık

Bölgede barış sürecine katkıda bulunmak istediklerini ve bu yatırımla bir adım attıklarını söyleyen Gamze Cizreli, “Barış sürecinde bu kadar yol alınmışken çocukların dağlara kaçırılması, Lice olayları gibi sıcak bir gündem ortaya çıktı. Buna rağmen bu kadar büyük bir yatırımın anlamının da büyük olduğunu düşünüyoruz. Şu anda 110 kişiye istihdam sağlayarak başlıyoruz ama buradaki geniş aile kavramını düşünürsek bir kişilik istihdamı 5 kişiyle çarpmak lazım” diye konuştu.

Cizreli, Diyarbakır’daki çalışanların İstanbul’da eğitime aldıklarını, Etiler ve Tarabya gibi şubelerinde servise dahil ettiklerini belirtti.

İstanbul’u yakalayacak

Franchise vererek bölgeye adım attıklarını kaydeden Cizreli, “23 şube içinde en büyük şubemiz oldu. Ciro olarak İstanbul’daki pekçok şubemizi yakalayacağını düşünüyoruz. Diyarbakır’da Mezapotamya menüsü oluşturduk” dedi. Gamze Cizreli, 2014’te toplam 100 milyon TL ciro hedeflediklerini söyledi.

Esas kapımızı çaldı nezaketen görüştük

Saruhan Tan, bir dönem Esas Holding’in Big Chefs’i alacağına ilişkin iddiaları şöyle değerlendirdi: “O süreç tam biz Dubai için görüşmeleri yaparken gündeme geldi. Biz hızlı büyüyoruz ve en iyi şubelerimizi realize etmeden ortaklık yapmayı düşünmüyoruz. Onlar kapımızı çaldı, nezaketen görüştük. Dubai bizim için önemli bir açılım olacak. Şu anda perakende ve restoran işinde herkes herkesi yokluyor. Biz de Obika’yı aldık ve Big Chefs’e çevirdik. Cirosu yüzde 30 arttı. Genelde biz tek markayla devam etmeye ve yeni marka yaratmaya sıcak bakıyoruz. “

Güvercin uçurdular

Diyarbakırlı olan Gamze Cizreli, ortağı Saruhan Tan ile Keçi Burcu’ndan barış için güvercin uçurdu. Cizreli, “Barış süreci yatırım sürecimizi hızlandırdı. Birgün mutlaka burada şube açmalıyız diyorduk ve açtık’ dedi. Bu arada açılışa İstanbul’dan ünlü simaların yer aldığı kalabalık bir heyet de geldi.

Dubai’de Real Madrid Cafe ile komşu olacak

Son 1 ayda 4 şube açtıklarını belirten Gamze Cizreli, Eylül’de Dubai şubesini açacaklarını, sonrasında Kuzey Kıbrıs’ta Lefkoşa ve Girne’de 2 şube açma planları olduğunu anlattı. Saruhan Tan da Dubai’deki yatırıma değinerek, “Dubai’deki şubemizin konumu çok iyi. Bir yanımızda Cheesecake Factory, bir yanımızda ilk kez açılacak olan Real Madrid’in cafe’si olacak. Bir anlamda devler liginde olacağız” diye konuştu.