Başkan´ın Mesajı
Başkan´ın Mesajı
Fuat PAMUKÇU - GYİAD Yönetim Kurulu Başkanı

GYİAD demek … Türkiye demektir.

GYİAD demek … Türkiye’nin itici gücü olan gençlik, dinamizm, girişimcilik, eğitim, ilerici vizyon, Aydınlık düşünce demektir.

GYİAD demek… Dostluk demektir. Samimiyet ile birlikte çalışan, Dünya’yı, Türkiye’yi, kendisini ve çevresini güzelleştirmeye adamış gençler topluluğu demektir.

Belki de hepsinden önemlisi … GYIAD demek, Mustafa Kemal Atatürk’ün yakmış olduğu laik, demokratik ve aydın bir Türkiye Cumhuriyeti meşalesinin daha da ileriye taşınması demektir. 

Biz de bu duygu ve düşüncelerle 10 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenen Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneğinin 17. Olağan Genel Kurul toplantısı neticesinde 16. Dönem Başkanımız Yiğit Savcı’dan devraldığımız GYİAD Bayrağını hep birlikte daha da ileriye taşımak arzusundayız.

Bu dönem yönetim ekibimizi oluştururken başka dikkat ettiğimiz bir unsur üçte biri aile şirketi 2. Ve 3. jenerasyon, üçte biri girişimci, üçte biri ise üst düzey yönetici olmasıydı. Böylesi bir dağılımla farklı bakış açılarının yönetimde yer alabilmesini hedefledik. Bir başka dikkat çeken unsur ise, toplam yönetim kurulumuzda yer alan kadın-erkek oranı 50%-50%, toplam yönetim ekibimizde yer alan 42 toplam kişinin 20’si, yani 48%’i kadın üyelerimizden oluşmaktadır. Türkiye’deki diğer benzer STK’lar ile karşılaştırıldığında GYIAD’ın çok iyi bir temsil yapısına sahip olduğunu görebilirsiniz. Bir başka unsur ise yönetim ekibimizin ortalama yaşı 38, ortalama profesyonel iş tecrübesi 15, ortalama STK tecrübesi ise 10 seneyi aşkındır. Özetle oluşturmuş olduğumuz ekip, Türkiye’nin tüm önemli sektörlerini içeren, bir çok farklı vizyonu barındıran, genç, dinamik, ve pozitif enerji ile dolu bir ekip olarak önümüzdeki iki senede GYIAD için yorulmadan çalışacağız. 

Mevcut çalışmaların tümüne ilaveten (Akademi, Kadın, Dijital, Girişimcilik ve Gelişim) bu dönem yeni ve öncelikli konularımızı belirledik.

Türkiye’de genç işsizlik tarihi rekor zirvesinde. Bu yüzden İstihdam (Genç İşsizliği ve Kadın İşgücüne Katılımı) diyoruz.  Türkiye’nin ihracatını arttırması, teknoloji, bilgi ve insan transferi yapması lazım. Bu sebeple Uluslararası İlişkiler ve Forum (Think Tank Talks) diyoruz. Türkiye’de herkesin hayal edebilmesi lazım. Bu yüzden Kültür ve Sanat ile Kişisel Gelişim diyoruz. Derneğimizin yönetiminin sürdürülebilir olması ve kurumsallaşması lazım önceliklerimiz arasında. Bu kapsamda Kurumsallaşma Komitesi (Merkez, Yönetim, Denetim ve Üyelerden oluşan karma bir komite ile) diyoruz. Üyeler arası ticari ilişkilerimizi geliştirmemiz, derneğimizi güçlendirmemiz lazım. Bu sebeple Üye İlişkileri diyoruz. Derneğimizin diğer STK ve kurumlarla ortak projeler geliştirmesini önemsiyoruz. Bu sebeple Ulusal İlişkiler diyoruz.

Bunların yanısıra bu dönem hedeflediğimiz bazı projelerimizden de kısaca bahsetmek isterim.

  • Uluslararası ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla bir Amerika’da, bir Avrupa’da bir de Asya’da temsilcilikler açılması ve muadil STK’lar ile işbirliğine gidilmesi
  • Ulusal ilişkilerin geliştirilmesi adına senede en az 3 defa farklı Anadolu şehirlerinde kardeş STK’lar ile işbirliğine gidilmesiMentoring ve coaching ile startuplara destek verilmesi
  • TÜBİTAK destekli kurulan startup fonlarına katılarak girişimcilerle finansal destek de bulunulması, uluslararasına açılmalarına destek verilmesi
  • Senede en az 4 defa kişisel gelişim, atölye çalışmaları yapılması
  • Young Talent eğitim programı organize edilmesi
  • Dijital ekosistemin geliştirilmesi için etkinlikler organize edilmesi
  • Kadın konusunda eşitlik zamanı hareketimize devam ederken farklı kadın kuruluşları ile birlikte projeler organize edilmesi
  • Eğitim kapsamında, tasarım atölyeleri kurulması, genç kızlarımıza software coding ve inovasyon eğitimleri verilmesi, burs verilmesi ve okul organizasyonları
  • Istihdam alanında ise genç ve kadın işsizliğinin tarihin en yüksek seviyesinde olması sebebiyle bu konuda farkındalık yaratılmasını

Bu vesile ile GYİAD bayrağını sürekli en üst seviyeye çıkaran tüm geçmiş dönem başkanlarımıza, yönetim kurullarına ve üyelerimize içtenlikle teşekkür ediyorum. 

17. Dönem yönetim kurulu olarak önümüzdeki iki seneyi en verimli şekilde geçireceğimizden hiç şüphem yok. Hep birlikte geleceğe iz bırakalım diyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.

Özgeçmiş 
Fuat Pamukçu, 22 Şubat 1983 New York, ABD doğumlu. Robert College lise eğitimi, Northwestern Üniversitesi Endüstri Mühendisliği, Ekonomi Çift Ana Dal mezunu. Evli ve 1 kız çocuğu babası. DFDS Akdeniz İş Biriminde Satış, Pazarlama, İş Geliştirme ve Strateji Başkan Yardımcısı. İtalya’da Samer Seaports Terminals srl iştirakinde 2013 yılından beri Yönetim Kurulu Üyesi. Öncesinde 2005-2007 arasında Londra’da Citigroup’da Yatırım Bankacılığı bölümünde analist. 2009 yılında beri GYİAD üyesi. GYİAD 15.dönem Yönetim Kurulu üyesi ve Üye İlişkiler Komitesi eşbaşkanı. 16.dönem Yönetm Kurulu üyesi ve Başkan Yardımcısı. Dijital Çalışma Grubu Başkanı. 
 
GYİAD’ın yanısıra, Robert Kolej Mezunlar Derneği üyesi, RC 2001 mezunları Sınıf Temsilcisi, Northwestern Alumni Association of Turkey Derneği Kurucu Yönetim Kurulu üyesi ve Asbaşkanı, Northwestern Alumni Admissions Council Üyesi, 1907 Fenerbahçe Derneği Üyesi, Büyük Klüp Üyesi, Enka Spor Klubü Üyesi, Propellor Club Üyesi ve Yanındayız Derneği üyesi. Mesleki temsilcilikler: 2011 yılından beri Yased Uluslararası Yatırımcılar Derneği temsilcisi ve Temmuz 2017’ye kadar Intermodal Taşımalar Alt Çalışma Grubu Başkanı, Uluslararası Kombine Taşımacılar Derneği (UTIKAD), Türkiya Liman İşletmecileri Derneği, Demiryolu Taşımacıları Derneği ve TÜSİAD Üyesi. 

Başkan Fuat Pamukçu´ nun GYİAD 17. Olağan Genel Kurul Toplantısı Konuşma Metni

Hep Birlikte İz Bırakalım Videosu
Copyright © GYİAD 2019. Tüm hakları saklıdır